Едни от най-полезните храни, които са с ниска цена, т.е. достъпни за всеки
През последните месеци се разпростравяна информация, че здравословното хранене е базирано на огромен бюджет, скъпи храни и т.н. В тази статия, ние, от Гладни ком, представяме другата страна на монетата, именно - някои от изключително полезните храни, които се отличават с това, че са евтини.
Полезното меню включва балансиран прием на разнообразни и натурални хранителни вещества. Например консумацията на колбаси изглежда на пръв поглед по-финансово изгодна от натуралното месо, но ако сметнете цената на грам протеини, телешкото или нетлъстото свинско се оказват по-евтини. Освен това протеини могат да се доставят на организма и от по-евтините пиле, риба, яйца, извара. Имайте предвид, че дефицитът на микроелементи е една от основните причини за преяждане, което означава – и за излишното импулсивно прахосване на пари за вредни храни. За да го избегнете, ви предлагаме списък на евтините продукти, които препоръчват диетолозите.
Бобови растения - грах, боб, леща
Бобовите растения са основният растителен източник на протеини – по съдържание на белтъчини са близки до месото, но се усвояват много по-лесно. При обичайните начини на приготвяне (варене) бобовите протеини се усвояват до 70–80%. Освен това в тях се съдържат много необходими за организма органични киселини, мазнини, витамини, минерали и соли. В грахът има активни вещества, които оказват антисклеротично действие. Бобът е богат на калий и фолиева киселина, защитава от инфекции, пречиства кръвта. Освен това съдържа много витамини от групата В и благодарение на това понижава риска от сърдечносъдови заболявания. Още ползи носят фибрите, които улесняват храносмилането, и манганът, който придава здрав и силен вид на косата. Според лекарите всекидневната консумация на 100–150 г боб в продължение на две – три седмици понижава значително нивото на холестерола. Любопитен факт е, че в лещата не се натрупват токсични елементи и нитрати. Тя подобрява храносмилането и е отлична профилактика против рак на дебелото черво.
Евтина риба – скумрия, херинга, цаца
Рибното меню се смята за доста по-скъпо от месното. Това обаче се отнася за луксозните риби – есетрови, сьомга, лаврак и т.н. Имайте предвид, че към цената на скъпите риби се прибавят и разходите за поддръжка на развъдници. Освен това по-евтините риби са вероятно по-малко засегнати от химични и биологично замърсители, които са почти неизбежни при промишленото производство на риба. Що се отнася до хранителните вещества, херингата например е шампион по съдържание на витамин D и B12. Омега-3 пък се съдържат не само в сьомгата, но и във всички по-мазни риби, като в скумрията количеството е наистина значително. Цацата и другите дребни риби също носят своите ползи за здравето, тъй като може да се консумират с костите. А това означава прием на калций и фосфор в оптимално съчетание, което е жизнено необходимо за зъбите и костите.
Моркови
Този непретенциозен и евтин зеленчук се характеризира с високо съдържание на веществото пектин, което стимулира храносмилането и е полезно за чревната микрофлора. Освен това пектинът е основен източник на бетакаротин. Важно е да се знае, че бетакаротинът от морковите и от другите зеленчуци се усвоява по-добре, когато те са преминали през топлинна обработка. Затова е чудесен вариант да задушавате леко морковите в растителна мазнина.
Зеле
По съдържание на витамин С обикновеното зеле не отстъпва на портокалите. То е особено ценно и заради съдържанието на фибри (стимулиращи работата на стомаха) и на разнообразния си минерален състав, включващ калий, калций, магнезий, натрий, желязо, фосфор, сяра, мед. То е богато на млечна киселина, която предпазва от гнилостни процеси в храносмилателната система.
Лук
В него се съдържа значително количество витамини С, А, В1, В2, РР и веществото инулин, което стимулира ръста на полезната микрофлора в организма. Освен това лукът е богат на фитонциди (фракции на етеричните масла) – високоактивни растителни вещества, които имат свойството на потискат растежа на бактериите и вирусите. Редовната консумация на лук намалява нивото на лошия холестерол. Не бива да прекалявате с количествата, само ако имате сериозни заболявания на храносмилателната система и бъбреците.
Овесени ядки
Те са любимият продукт на диетолозите и наскоро бяха обявени за една от 14-те храни, които удължават живота. Овесените ядки имат нисък гликемичен индекс – това означава, че въглехидратите в състава им постъпват бавно в кръвта и спомагат за поддържане на постоянно ниво на кръвната захар. В овесената каша и ядки се съдържа веществото бетаглюкан, което помага за понижаване на лошия холестерол. Освен това в тях има значителни количества витамини В6 и Е, а също и цинк. Направете си домашно мюсли от затоплени овесени ядки във фурната, мед, плодов сироп, сурови ядки и сушени плодове.
Субпродукти
Мнозина смятат, че те не носят никаква полза и дори са вредни, но според диетолозите съдържат животински протеини, които са „строителен материал” за мускулите и костите и повишават имунитета. Черният дроб е богат на витамини А, С и фолиева киселина. Не го гответе дълго, тъй като при продължителна топлинна обработка губи вкусовите си качества. Белият дроб съдържа същите полезни вещества като телешкото месо, но е по-малко мазен и калоричен. Една порция бъбреци снабдява организма с по-висока от дневната доза витамин В и намалява лошия холестерол. Сърцето съдържа минимално мазнини и калории, и същевременно е богато на желязо, което го прави отличен продукт срещу анемия.
Извара
Тя има способността да се усвоява напълно от организма, без да го натоварва с вредни добавки и оцветители. Изварата съдържа фосфор, което я прави задължителна за хора, страдащи от костни болести, сърдечносъдови заболявания, хипертония и проблеми с бъбреците. Млечните протеини, които се съдържат в нея, имат огромна хранителна стойност и да отлична алтернатива на животинските. Аминокиселините, които се съдържат в изварата, предотвратяват болести на черния дроб, а витамините от групата В осигуряват профилактика срещу атеросклероза. Незаменима е и за възрастните хора, които имат нарушения в обмяната на пурини (тоест, предразположени са към подагра). Изварата оказва благотворно действие на нервната система, като подобрява регенеративните й свойства. Консумацията й се препоръчва от лекарите за профилактика на затлъстяване, при анемия, туберколоза, хипертония. Я
Ябълки
Тези напълно достъпни и евтини плодове съдържат огромни количества витамин С, калий, пектин, а някои сортове – дори желязо. Ябълките нормализират дейността на стомаха и на черния дроб и понижават нивото на лошия холестерол. В кората им се има много фибри, витамин С и антоксиданти, затова не ги белете. Пектинът притежава свойството да се свързва с постъпващите в организма вредни вещества (като олово и арсен) и да ги извежда от тялото. Фибрите предотвратяват стомашни проблеми, изчистват шлаките и понижават риска от рак на дебелото черво. Ябълките са чудесно лечебно средство при авитаминоза, ниско ниво на витамин С, хроничен ревматизъм и предразположеност към подагра, нарушения в обмяната на веществата, затлъстяване, атеросклероза.
Цвекло
На фона на повечето зеленчуци цената му е символична, още повече, че червеното цвекло от древни времена е признато за лекарство. Преди цели 2,5 хиляди години Хипократ го включва в списъка на лечебните растения, предписвани срещу инфекциозни заболявания, треска, кожни възпалени и др. Флавоноидите (на които дължи червения си цвят) повишават еластичността на капилярите, понижават кръвното налягане, стимулират образуването на еритроцити (червените кръвни клетки). По съдържание на йод цвеклото е лидер сред зеленчуците и се използва за профилактика и лечение на заболявания щитовидната жлеза, предизвикани от дефицит на йод. Въздейства благоприятно на дейността на бъбреците и черния дроб, нормализира дейността на стомашно-чревния тракт. Благодарение на съдържанието на витамин U, цвеклото е ефикасно срещу язва и болести на дванайсетопръстника. Диабетиците го ценят заради високото съдържание на цинк, който увеличава продължителността на действие на инсулина. Червеният зеленчук подобрява паметта при атеросклероза, използва се при лечение на неврози и безсъние, анемия и хипертония, извежда от организма токсините и тежките метали. Относително скоро, в средата на ХХ век, учените обявиха, че цвеклото успешно се прилага при лечение на онкологични заболявания.
Подправки
Те не са продукти от първа необходимост, но благодарение на подправките и най-простото ястие бързо и лесно става по-ароматно и полезно. Черният и червеният пипер, хрянът, дафиновият лист, куркумата, джинджифилът, карамфилът, целината са изключително здравословни и могат да бъдат открити на разумни цени. Те стимулират храносмилането, укрепват имунната система, служат за профилактика на различни заболявания. Когато е възможно, ги купувайте свежи или изсушени, като е най-добре когато е необходимо сами да ги стриете, смелите или настържете – така ще съхраните етеричните масла и витамините в тях.
Post A Comment:
0 comments:
Note: Only a member of this blog may post a comment.